Technika

Nové KHA na podvozku Tatra Phoenix dodala Severočeským dolům společnost KOBIT

Terén v okolí dolů v Ústeckém kraji je velmi těžký a složitý, proto tamní hasiči potřebují velmi výkonné vozidlo, které se dokáže dostat téměř všude. Nový kombinovaný hasicí automobil na podvozku Tatra Phoenix 6×6 bude sloužit na stanici Doly nástup Tušimice.

Vozidlo pohání třináctilitrový motor MX 13 340 C splňující emisní normu EURO III, kdy banina a nástavba vozidla je postavena na podvozku TATRA PHOENIX T158/II-8P3R33 6×6, o řazení motoru se stará automatická převodovka Allison 4500. Vozidlo je dlouhé 9 850 mm, široké 2 550 mm a vysoké 3 510 mm. Jeho váha je 26 a půl tuny.

Vozidlo pojme 8 000 litrů vody, 1 000 litrů pěnidla a v přední komoře nástavby je schované plynové hasicí zařízení se 120 kilogramy CO2. Čerpadlo o výkonu 4 000 litru vody za minutu je schopné vhánět vodu do nárazníkové i střešní lafety současně. Výhodou pro strojníka je fakt, že lafety je možno ovládat přímo z kabiny vozidla pomocí joysticku nebo tabletu.

Mezi kabinou a nástavbou se nachází teleskopický osvětlovací stožár. Nástavba je vybavena i LED stavoznaky (počet hasebních látek v nádržích), 2x vysokotlakým navijákem o délce hadice 60 metrů a dalším potřebným vybavením pro zásah hasičů. VRZ je modročervené barvy.

Foto: KOBIT – THZ

Mohlo by se vám také líbit...