Projekt Ze života IZS vznikl jako má autorská tvorba na začátku března 2016 na Facebooku. V té době jsem se v oblasti IZS pohyboval již tři roky a upřímně mě mrzelo, že veřejnost tak dobře práci složek IZS nezná. Vadilo mi i trochu to, že se vlastně kopírovali jen tiskové zprávy nebo se ukazovala práce hlavně z větších měst. Původně byl projekt zaměřen jen na Šumavu, protože k té jsem měl nejblíže. Postupně jsem ale do projektu zapojil celou republiku a začal se věnovat dalším a dalším tématům.

Většinu času šlo jen o činnost na Facebooku. Byly snahy vytvořit webové stránky, ale dřív nebo později jejich provoz stejně skončil, neboť se mi vzhled stránek nelíbil. Docházel jsem ale postupně k tomu, že „frčí“ Instagram, pak i YouTube a snažil jsem se více a více přiblížit práci hasičů, záchranářů, policistů, ale také zdravotníků a dalších. Myslím si, že čím více bude veřejnost znát i něco „více“, než jen tiskové zprávy, tím spíše bude úcta k těmto lidem větší. Ze života IZS ale není jen o složkách IZS, ale právě i o lidech z prostředí medicíny, ale také o civilistech. Právě obyčejní lidé stojí většinou na začátku záchranného řetězce a lékaři, zdravotní sestry, ošetřovatelé, sanitáři a mnoho lidí pracujících v nemocnicích jsou na konci řetězce, kdy právě záchranáři do nemocnice osobu s náhlým zhoršením zdravotního stavu nebo úrazem, po dopravní nehodě nebo po jiných událostech přivezou.

Čím více jsem se dostával s projektem do povědomí veřejnosti, byl projekt znám i mezi samotnými příslušnicemi a příslušníky a jejich občanskými kolegyněmi a kolegy. Stejně tak pozornost projektu věnují i mluvčí jednotlivých složek IZS, ale také třeba Celné správy či Vězeňské služby České republiky. Nebojím se říci, že postupně jsem získal mnoho přátel mezi složkami, ale také navázal spolupráci s tiskovými mluvčími. Díky tomu se povedlo ukázat práci za mřížemi, ale také to, že někdy máte v rámci projektu „něco na víc“.

Závěrem je ale potřeba zmínit i ty, bez kterých by projekt a tento web nebyl tak fajn. Za zmínku stojí Vojta Eliáš, který projektu vytvořil bez nároku na honorář grafický manuál. Díky zaslouží i ti, co jsou vlastně v roli „odborných poradců“ – snažím se totiž, abych nepsal nepravdy. Ruku v ruce s tím jde i objektivní kritika. To víte, i já píši chyby nebo nepřesnosti. A mnoho z vás mne právě na chyby nebo nepřesnosti upozorňuje – a za to všem patří obrovský dík! No a nakonec velký dík zaslouží všichni ti, co přispěli na vznik webových stránek.

Projekt Ze života IZS žije a žít bude. Cílem je, aby alespoň webové stránky byly jakousi „encyklopedií“ v oblasti IZS a zdravotnictví. Projekt Ze života IZS tvořím sám, ale snažím se, aby byl objektivní a ukazoval to nejzajímavější – respektive to, co veřejnost nezná.

Martin Kramer – autor projektu

BEZ SOUHLASU AUTORA PROJEKTU JE PŘÍSNÝ ZÁKAZ UŽÍVÁNÍ ZDE ZVEŘEJNĚNÝCH MATERIÁLŮ. ZEJMÉNA KE KOMERČNÍM ÚČELŮM JE POTŘEBA PÍSEMNÝ SOUHLAS!


Jak můžete pomoci podpořit projekt i Vy.