Aktuálně Hrdinové mezi námi

Činem roku v rámci ankety Policista roku se staly zákroky dvou policistů z OOP Šumperk

Anketa Policista roku probíhá již třiadvacátým rokem. V pátek, 19. května, došlo k slavnostnímu vyhlášení ankety za rok 2022. Předávání ocenění proběhlo ve Španělském sále Pražského hradu. Policisty navrhly na ocenění Etická komise Policie České republiky.

Činem roku se staly dvě události, do kterých se zapojili policisté z OOP Šumperk – šlo konkrétně o praporčíky Filipa Kříže a Martina Pitáka. O obou zásazích jste si mohli přečíst i na tomto webu – bohužel ani jeden nebyl nikterak pozitivním.

Byl 28. říjen, kdy vyjela zmíněná dvojice z OOP Šumperk do Velkých Losin. Původní oznámení o narušení občanského soužití se změnilo na boj o život několika osob, včetně dvojice policistů. Po vstupu do objektu nacházeli policisté větší a větší kaluže krve. V patře pak nalezli neznámou ležící osobu a nad ní klečel asi stopadesátikilogramový muž. Hlídka několikrát vyzývala jménem zákona muže, aby zanechal svého jednání. V jednu chvíli zhaslo světlo a po rozsvícení se na hlídku řítil se železnou tyčí dotyčný zfetovaný muž. Řval, aby jej hlídka zastřelila. Martin Piták mířil přesně. Postupně útočníka střelil do obou paží. I tak ale útok nepřestával. Pomoc se znehybněním přišla až s příjezdem dalších hlídek. Pachatel při převozu do nemocnice zemřel vlivem intoxikace drogami. Napadený, byť mu policisté poskytovali první pomoc, zemřel na místě. Kriminalisté z prvního oddělení OOK KŘP Olomouckého kraje z důvodu úmrtí pachatele případ odložili.

Za pět dní tato dvojice policistů opět sloužila společně. V jeden moment operační důstojník „dával do éteru“ informaci o pátrání po podezřelém muži z dvojnásobné vraždy. Toho po krátké chvíli nalezli a pod hrozbou namířené zbraně muže zadrželi. Oba policisté, byť zažili jen před pár dny velmi traumatizující zážitek i pro ně samotné, opětovně správně a věcně použili služební zbraň. Jejich činy svědčí o jejich vysoké profesionalitě a o tom, že jsou to policisté na svém místě.

Praporčíci Filip Kříž a Martin Piták z OOP Šumperk si zasluhují velké poděkování za jejich činy!

Foto: Policie České republiky

Mohlo by se vám také líbit...