ARO je zkratkou používanou ve zdravotnictví, která zkracuje název anesteziologicko-resuscitační oddělení. Jde o oddělení, kam spadá lůžková péče, ale také péče ambulantní – kam přichází pacienti před operací. V mnohých nemocnicích pak tým z „ára“ má tzv. „výběhovou službu“, kdy vyběhnou s vybavením k resuscitaci pacientů v nemocnici. Anesteziology samozřejmě naleznete i při operacích, kdy se starají o „uspání a probuzení“ pacienta.

Na „áru“ slouží lékařky a lékaři anesteziologové a sestry – specializované v oboru intenzivní péči (dříve šlo o ARIP – anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče) – případně pak zdravotničtí záchranáři.

Na lůžkové „ARO“ jsou přijímání pacienti, u kterých dochází k selhání jedné či více základních životních funkcí, případně pak pacienti, u kterých toto hrozí. Oddělení ARO je nejvyšším stupněm intenzivní péče. U lůžka naleznete několik přístrojů – základem je monitor základních životních funkcí, ventilátor, ale také můžete u lůžka nalézt dávkovač léků, prostředky pro resuscitaci, případně pak vybavení pro provádění nejrůznějších vyšetření přímo u lůžka.

Zdroj fotografií: Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov a. s.

Mohlo by se vám také líbit...