V rámci zkratek mezi hasiči se můžete setkat i se zkratkou „VTP“. Jde o vysokotlaký proud – zkráceně „vysokotlak“. Ten nalezneme téměř ve všech cisternách a zpravidla bývá ukryt pod pravou poslední roletou ve směru cisterny.
Vysokotlaký proud je v cisternách zpravidla jeden – jedna, většinou, šedesáti metrová hadice je zakončená vysokotlakou proudnicí a čerpadlo cisterny je také upraveno tak, aby mohl vysokotlaký proud fungovat. Velkým plusem „vysokotlaku“ je velká účinnost při malé spotřebě vody. Často se tak používá na požáry popelnic, odpadu, menší požáry bytu a sklepích, ale také u požárů motorových vozidel. Vysokotlakem se také často provádí definitivní úklid vozovky po dopravních nehodách nebo se takto odstraňují jiné nečistoty – včetně „nepořádku“ po zásahu na hasičských botách nebo zásahových kalhotách.
Vysokotlaký proud může fungovat téměř ihned po zastavení vozidla. Zatímco si „obyčejný hasič“ vytáhne vysokotlaký proud, natáhne jej k místu, kde je ho třeba využít, strojník má již vše připraveno na spuštění vody do hadice. Vysokotlak se také poměrně často používá při dopravní nehodách, kdy je to jakási „pojistka“ při případném zahoření vozidla.