Aktuálně

Hasiči zasahovali v Novém městě nad Metují u požáru haly, kde se nachází i chemické látky

V Novém Městě nad Metují zasahuje několik jednotek profesionálních a dobrovolných jednotek u požáru v průmyslovém areálu v ulici Náchodská. Požár zasáhl halu, kde se nachází mimo jiné i chemické látky. Krom JPO z druhého stupně požárního poplachu na místě zasahuje i chemický vůz z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdaneč, kdy dochází k měření škodlivých látek v ovzduší. Požár vypukl krátce po sedmé hodině ráno, čili téměř ihned po střídání směn profesionálních hasičů.

Na místě krom hasičů zasahují i policisté, kteří mimo jiné usměrňují dopravu v místě požáru tak, aby mohli hasiči na místo plynule jezdit. Policisté žádají, aby se ti, kteří se místu mohou vyhnout, tak učinili. A pokud je již potřeba místem jet, tak dodržovali pokyny policistek a policistů.

Na místě v 09:20 zasahují profesionální hasiči ze stanice Náchod (CAS 20, CAS 30, AZ 40), stanice Dobruška (CAS 20, CAS 32, AZ 30) a JSDH Nové Město nad Metují (CAS 20, AS – automobilová stříkačka – 24), Bohuslavice nad Metují (CAS 24), Dobruška (CAS 30), Opočno (CAS 20), Nahořany (CAS 32) a Bohdašín    (CAS 30).

Tisková zpráva HZS Královehradeckého kraje:

Krátce po sedmé hodině ranní přijalo operační středisko hasičů hlášení o požáru haly v průmyslovém areálu v ulici Náchodská. Zasažen byl objekt o rozměrech asi 20×30 m. Prostor byl určen k chemickému čistění IBC kontejnerů, uvnitř se nacházely různé druhy chemikálií. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu, na místo se sjelo celkem deset jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Na likvidaci plamenů byly nasazeny vodní proudy, vzhledem k charakteru hořících látek aplikovaly jednotky také hasební pěnu. Vlivem požáru se část haly zřítila, hasiči vedli zásah především z vnějšího prostoru a při hasebních pracích používali dýchací techniku.

Při zásahu unikl do kanalizace 20% roztok kyseliny, která se využívala při chemickém čištění nádob. Z toho důvodu povolal velitel zásahu na místo události mobilní laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče, jehož pracovníci analyzují vzorky nebezpečných látek zajištěných na požářišti. Po celou dobu zásahu byla látka ředěna na bezpečnou koncentraci, dále jednotky monitorovaly ve spolupráci s pracovníky ČOV přívod vody do čističky i řeky Metuje. V průběhu zásahu byl pravidelně prováděn monitoring ovzduší za účelem zjištění přítomnosti nebezpečných látek. Výsledky všech měření ukázaly, že k ohrožení zdraví obyvatelstva ani životního prostředí v okolí nedošlo.

Dozor nad požářištěm drží až do večera místní dobrovolná jednotka hasičů z Nového Města nad Metují, která prostor kontroluje a je připravena zasáhnout, pokud by se objevilo skryté ohnisko.  

Škoda byla předběžně vyčíslena na asi 10 milionů korun, hodnoty ve výši asi 20 milionů korun se podařilo díky včasnému zásahu jednotek požární ochrany ubránit. Na objasnění příčiny spolupracují vyšetřovatelé HZS a Policie ČR. Při požáru byla jedna osoba zraněna, na místě ji měla v péči posádka ZZS, dále byl člověk transportován vrtulníkem LZS do zdravotnického zařízení.

Při události zasahovali profesionální hasiči ze stanic Dobruška, Náchod, Hradec Králové, HZSP Škoda Kvasiny a JSDH Nové Město nad Metují, Bohuslavice nad Metují, Opočno, Dobruška, Bohdašín, Nahořany. JSDH Náchod držela zálohu na zbrojnici pro případ jiné mimořádné události.

Text tiskové zprávy: Martina Götzová, tisková mluvčí

Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Mohlo by se vám také líbit...