Co dělat, když...

Co dělat při hypoglykémii?

Hypoglykémie – stav, při kterém hladina glukózy (cukru) v krvi je nižší, než 3,3 mmol/l ve chvíli, kdy je člověk nalačno. Více o glykémii jako takové se dočtete zde.

Jak se projevuje hypoglykémie?

Hypoglykémie je způsobena zejména ve chvíli, kdy je nedostatečný příjem potravy. Stav hypoglykémie se projevuje nejdříve psychickou výkonností, slabostí, bolestí hlavy, studeným potem, pocitem hladu a poruchou jemné motoriky. Pakliže nedojde k doplnění cukru do těla, může dojít ke křečím a případně k bezvědomí.

Jak postupovat při hypoglykémii?

Pakliže dochází k poklesu glukózy v organismu, je vhodné hladinu doplnit kostkou cukru, džusem, sladkou tyčinkou…

Jak postupovat při bezvědomí?

Pakliže dojde u osoby k bezvědomí, které je způsobeno nedostatkem cukru, je třeba okamžitě volat tísňovou linku 155! Operátor/ka vás bude instruovat k tomu, jak postupovat. Pravděpodobně na místo dorazí posádka záchranářů s lékařem, kdy tým ZZS velmi rychle přijde na příčinu bezvědomí, která v takovémto případě bude způsobena hypoglykémií. Tým záchranářů zajistí žilní vstup, z krve, kterou odebere právě ze žíly, případně prostřednictvím kapky krve z prstu (jemné píchnutí jehličkou, odebrání kapky krve na „papírek“ a strčením do glukometru) zjistí hladinu glykémie. Pakliže dojde k zjištění právě nedostatku cukru v organismu, je pacientovi podána glukóza. Zpravidla dochází k návratu do plného vědomí a případnému ponechání pacienta v domácím prostředí – pakliže k tomuto stavu dojde doma.

Mohlo by se vám také líbit...