Co nebo kdo je to

Co je to AIM nebo IM?

Na úvodní fotografii vidíte uzávěr věnčité tepny.

Akutní infarkt myokardu nebo také infarkt myokardu je onemocnění srdce, které osobu ohrožuje přímo na životě. K akutním infarktům myokardu velmi často vyráží posádky krajských zdravotnických záchranných služeb, kdy při AIM může dojít i k náhlé zástavě oběhu.

Pacient, u kterého je podezření na AIM, je napojen na monitor základních životních funkcí a dojde k takzvanému „natočení“ EKG (elektrokardiografie – základní vyšetřovací metoda v kardiologii). Pakliže je potvrzen AIM, je pacient zaléčen v rámci přednemocniční neodkladné péče a je co nejrychleji směřován do specializovaných kardiologických center.

AIM je laicky řečeno situace, kdy dojde k uzávěru nebo těsnému zúžení koronární (věnčité) tepny. To vede k odumření části srdečních buněk, které nejsou zásobeny postiženou tepnou. Pacient po předání v nemocničním zařízení postupuje základní „kolečko“ vyšetření – odběr krve, poslech, natočení druhého EKG, pakliže je třeba) a následně je směřován ke katetrizačnímu výkonu.

Jde o zákrok, kdy je přes stehenní tepnu zaveden do srdce (opět laicky popsáno) systém balónků a malých drátků. Jakmile kardiolog dojde k místu, kde došlo k uzávěru tepny, provede roztažení tepny pomocí balónku. V místě je v drtivé většině případů ponechán koronární stent (jde o drátěnou trubičku), díky kterému je udržována tepna průchozí. Zároveň dochází k podání medikamentů zabraňujících shlukování krevních destiček a tvorbě krevních sraženin. Dále jsou aplikovány léky působící ochranu srdečního svalu (myokardu) a také léky snižující hladinu cholesterolu.

Schéma katetrizace

Příznaky AIM

Pakliže se u vás projeví jeden nebo více z těchto příznaků, je na místě ihned volat na tísňovou linku 155 – u akutních onemocnění srdce totiž platí, že čím dříve je proveden zákrok, tím větší je šance na úplný návrat do normálního života.

Příznaky jsou: silná, několik minut trvající, tlaková nebo pálivá bolest na prsou, méně často je pak bolest v zádech nebo krku. „Bolest může vystřelovat do jedné (zpravidla levé) či do obou horních končetin, pod levou lopatku nebo do dolní čelisti. Bolest může být provázena dušností, opocením, úzkostí, strachem o život,“ uvádí specialisté – kardiologové z Nemocnice Na Homolce.

Oblast, kde může být cítit bolest při AIM

Zdroj schémat: IKEM

Mohlo by se vám také líbit...