Horská služba České republiky společně s Policií České republiky a dalšími složkami IZS velmi často spolupracují, a to nejen při záchraně života osob, ale také při pátracích akcích. Aby spolupráce Policie České republiky a Horské služby České republiky byla ještě na lepší úrovni, cvičili společně kynologové z obou složek IZS.
Od 13. do 17. ledna takto cvičili kynologové v Krkonoších, konkrétně kolem Richterových bud. Šlo o instruktážně metodické zaměstnání (IMZ) zaměřené na koordinaci kynologů PČR a HS ČR při pátrán po pohřešované osobě v horské oblasti.
„Celkově se cvičení zúčastnilo 29 psovodů se služebními psy z řad Policie ČR a Horské služby ČR, přičemž Policie ČR byla zastoupena specialisty na speciální pátrací práce. Dalších 68 účastníků tvořili odborní pracovníci, včetně lavinových preventistů a příslušníků speciálních a krajských pořádkových jednotek z jednotlivých krajských ředitelství, přičemž každý kraj byl zastoupen jedním zástupcem. Cvičení se zúčastnili také mezinárodní partneři z Polska, Slovenska a Bulharska,“ uvedla kpt. Hana Rubášová, tisková mluvčí PP PČR.

Pátrání v horách bývá složité
Jedním z cílů, a šlo o primární cíl, byla vzájemná výměna zkušeností při pátracích akcích. Dalšími cíli byly demonstrace operační připravenosti a představení technického vybavení jednotlivých složek při pátrání po osobách v horských oblastech.
„V rámci cvičení se psovodi zaměřili na aplikaci pokročilých metodik výcviku a operativního nasazení služebních psů. Policisté měli příležitost otestovat dovednosti svých psů v simulovaných podmínkách, včetně práce ve sněhových úkrytech, přepravy na sněžných skútrech a zvládání situací v prostředí s vysokou koncentrací osob a zvířat. Plánovaný nácvik letecké přepravy byl z důvodu nepříznivých inverzních meteorologických podmínek zrušen,“ uvádí v tiskové zprávě PP kpt. Hana Rubášová.
„Příslušníci speciálních a krajských pořádkových jednotek byli v průběhu cvičení komplexně seznámeni s problematikou bezpečného pohybu v horském terénu, včetně zásad bezpečného pohybu v lavinových oblastech, hodnocení lavinového nebezpečí, a využívání specializovaných technologií, jako jsou lavinové vyhledávače a sondy. Teoretické znalosti byly následně ověřeny praktickými nácviky v terénu,“ dodala k IMZ mluvčí.

Foto: Policie České republiky