Ze života složek IZS

FOTO: Spolupráce mezi složkami IZS z Čech a Rakouska zafungovala na výbornou

Možná si ještě vzpomenete na spolupráci našich záchranářů a záchranářů z Rakouska při tornádu v Jihomoravském kraji. Tehdy do Čech zamířili na pomoc rakouští záchranáři. V sobotu, 18. března, ráno naopak vyjeli na pomoc čeští profesionální hasiči a záchranáři na pomoc do Rakouska nedaleko našich hranic.

Po sedmé hodině ráno došlo k žádosti hasičů a záchranářů z Rakouska o vyslání pomoci na silnici I/55 u rakouské obce Drasenhofen. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Mikulova, územní řídící důstojník a ZZS JMK na místo vyslala šest pozemních posádek a posádku LZS. Na místo mimo jiné zamířila i velkokapacitní sanitka a inspektor provozu.

Při nehodě dvou dodávkových vozidel bylo zraněno deset osob. Pět osob bylo nutné z vozidel vyprostit. Po vyproštění zraněných osob ze strany českých a rakouských záchranářů přišla na řadu pomoc od záchranářů. Čeští záchranáři měli v péči pět osob, které byly následně přepraveny do brněnských fakultních nemocnic. „Zásah patřil k těm náročnějším, vzhledem k počtu pacientů, vyslaných prostředků i nutnosti komunikovat v cizím jazyce. Je třeba vyzdvihnout skvěle fungující kooperaci všech složek a také dispečinků obou zemí. Opět se ukázalo, jak důležité je nastavení postupů v rámci přeshraniční spolupráce, která proběhla na jedničku. Posíláme poděkování všem, kteří se na řešení mimořádné události podíleli,“ uvedli jihomoravští záchranáři na svém webu.

Lehce smutný je fakt, že taková spolupráce nefunguje ve všech krajích České republiky a se všemi sousedními státy. Například vyslání LZS z Německa pro českého pacienta do Karlovarského kraje, který by následně osobu transportoval do české nemocnice, vyřešilo problém s delšími časy doletu pro české posádky LZS.

Foto: HZS a ZZS Jihomoravského kraje

Mohlo by se vám také líbit...