Proti zločinu!

Útok na poliklinice FN Ostrava prověřil složky IZS a zdravotníky

Byl desátý prosincový den roku 2019 kolem 07:15, když došlo ke střelbě v traumatologické ambulanci v budově Polikliniky FN Ostrava. To, co se ze začátku mohlo zdát pro policisty, hasiče, záchranáře a personál nemocnice jako cvičení, bohužel cvičení nebylo.

Po samotné střelbě začalo přicházet velké množství hovorů na tísňové lince 158 – první přišly v 07:19. Operační důstojníci na místo neprodleně vyslali všechny dostupné hlídky včetně těch prvosledových. Postupně bylo rozhodnuto, že krom základních útvarů Policie České republiky, na místo vyrazí i Speciální pořádková jednotka a Zásahová jednotka KŘP MSK a Útvar rychlého nasazení z Prahy. Na místo tak mířil nejen policejní vrtulník, ale také vrtulník AČR, který přepravil do Ostravy příslušníky URNy.

Twitter – velký pomocník policie a novinářů

Dle závěrů vyšetřování dvaačtyřicetiletý Ctirad Vitásek procházel nejdříve poliklinikou, aby zjistil, kde bude nejvíce osob. V čekárně traumatologie jich pak bylo nejvíce. Nelegálně drženou zbraní ČZ 75 ráže 9 mm začal střílet – zastřelil šest osob a dvě další zranil.

Hlídky, které dorazily jako první na místo, se okamžitě ustrojily do balistických vest, helem, vzaly dlouhé střelné zbraně a začaly pročesávat samotnou budovu polikliniky. Na místo postupně mezi tím dorazili kynologové, kriminalisté, vyjednavači, strážníci, záchranáři, hasiči a mnoho dalších. Postupně začali kriminalisté zjišťovat podobu střelce – tiskoví mluvčí policie velmi používali Twitter a další informační prostředky, aby informovali veřejnost. Veřejnost v tomto případě velmi pomohla, když postupně informovala policisty o možném výskytu Ctirada Vitáska.

Zatímco probíhala práce v samotné poliklinice a v nemocnici, další hlídky policie propátrávaly blízké i širší okolí nemocnice. V jednu chvíli policisté uveřejnili informaci, že střelce nalezla – nakonec šlo ale o jiného člověka – tomu se policie omluvila. Do pátrání se zapojil nejen vrtulník Policie České republiky, ale také posádka LZS Kryštof 05 – pilot se záchranářem vzali na palubu příslušníky ZJ KŘP MSK.

Ilustrační fotografie LZS ZZS MSK

11:10 minut, pachatel je mrtev

Po zhruba tři a půl hodinách od samotné události bylo lokalizováno místo v obci Děhylov, kde se nacházelo vozidlo pachatele. U něj stál i samotný pachatel, který, když uviděl blížící se vrtulník, se zastřelil. Na místo vyrazili i záchranáři s pozemními posádkami i vrtulníkem LZS. Záchranáři již pachateli nedokázali pomoci.

Než došlo k nalezení pachatele, v nemocnici pracovali snad všichni kriminalisté, kteří měli možnost na případu pracovat. Dopadení pachatele byla především velmi dobrá operativní práce a spolupráce s veřejností – veřejnost bylo třeba mimo jiné uklidnit, aby nevznikala panika. Na sociálních sítích se bohužel i tak objevovaly zaručené informace, které ale nebyly pravdivé.

Začátkem měsíce prosince roku 2020 byla událost ze třetího patra polikliniky FN Ostrava ze strany Policie České republiky odložena.

„Po vyhodnocení všech posudků, zajištěné elektroniky, kamerových záznamů se policistům potvrdil motiv pachatele a to, že pachatel nebyl spokojen s tím, jak bylo přistoupeno k jeho léčbě. Pachatel byl přesvědčen, že je těžce nemocný a má rakovinu, toto však lékařským vyšetření nebylo potvrzeno a bylo pachateli doporučeno psychiatrické vyšetření. Výše zmíněné okolnosti pak v jeho psychice měly vést k tomu, že začal systematicky plánovat, několik týdnů před útokem, akt odplaty ve formě násilného usmrcení osob, jejichž smrt měla posloužit jeho zájmům spojených se zamýšlenou sebevraždou.  Za tímto účelem, aniž by měl oprávnění k držení jakékoli zbraně a střeliva, si počátkem měsíce listopadu 2019, od neustanovené osoby, opatřil krátkou střelnou zbraň – samonabíjecí SADA pistole tuzemské výroby zn. ČZ model 75 ráže 9×19 a dne 10. 12. 2019 počal svůj záměr uskutečňovat. Po předchozím uvážení, se záměrem usmrtit, ozbrojen uvedenou střelnou zbraní, se dopravil svým vozidlem na parkoviště u Fakultní nemocnice v Ostravě – Porubě a v době kolem 6:20 hodin vešel do areálu nemocnice, ve které se různě pohyboval. Přibližně v 7:17 hodin přišel do třetího nadzemního podlaží budovy polikliniky A. V prostoru u výtahu a na chodbě před čekárnou ambulance klinické úrazové chirurgie zahájil beze slov, v krátkém časovém sledu po sobě, střelbu do hlav a hrudníků přítomných, nic netušících osob, které čekaly na ošetření či doprovázely své blízké. Při jeho útoku zemřelo na místě činu a krátce poté šest osob, jedna utrpěla zranění, kterým i přes vysoce odbornou péči po několika dnech podlehla.  Dvě osoby, kterým způsobil zranění, díky rychlé a profesionální péči lékařů, přežily. Při útoku použil zbraň, která se dle výpovědi svědků opakovaně zasekávala. Střelec ke svému útoku použil takzvaný řez zbraně, která byla dodatečně upravena, aby byla střelby schopna,“ uvedla Policie České republiky v tiskové zprávě.

Foto: Policie České republiky

Hrdinský čin příslušníka VS ČR, ale také velká solidarita veřejnosti

Při incidentu došlo k úmrtí sedmi osob (některé osoby zemřely na místě, další při operaci a další dva dny po incidentu). Mezi oběťmi byli i dva příslušníci Vězeňské služby České republiky (na místě nebyli služebně a původně o sobě nevěděli) a jeden bývalý příslušník VS ČR. Zároveň zemřely i dvě zdravotnice, jednapadesátiletá žena a osmadvacetiletý muž.

Petr Lang, příslušník Vězeňské služby České republiky, byl v době incidentu na kontrole s dcerou. Když došlo k samotnému útoku, postavil se před svou dceru, které svým činem zachránil život. Sám bohužel při operaci zemřel. Petr Lang 28. října 2020 byl In memoriam vyznamenán medailí Za hrdinství prezidentem republiky.

Garáže Věznice Heřmanice, zde Petr Lang sloužil dlouhá léta

Několik dní po samotné střelbě bylo vyhlášeno hned několik sbírek pozůstalým i zraněným osobám při útoku. Celkově bylo vybráno zhruba 8,7 milionu korun od téměř šesti tisíc dárců. Solidarita nejen Čechů byla obrovská.

Kdo měl ruce a nohy, byl zapojen do zásahu

Do samotného zásahu policie bylo zapojeno nespočet prvosledových hlídek z OHS Ostrava (vznikly po události v Uherském Brodě), hlídky obvodních oddělení, kynologové, pyrotechnici, Zásahová i Speciální pořádková jednotka KŘP Moravskoslezského kraje (zásahová jednotka dorazila za sedmnáct minut od vyslání k zásahu), Útvar rychlého nasazení, LS PČR, krajští i územní kriminalisté a další. Nasazeno bylo téměř pět set policistek a policistů, dalších téměř sedmdesát osob bylo ze strany strážníků. Na místě zasahovalo i několik jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (CAS ze stanice Poruba, dva evakuační autobusy ze stanice Zábřeh, protiplynový a velitelský automobil ze stanice Fifejdy, velitelské automobily ze stanice Nošovice a Nový Jičín) ale také záchranáři – ti na místo vyslali posádku RV a posádky RZP a RLP. Na místo vyrazili i krizoví interventi záchranářů a policistů.

Ukázka spolupráce prvosledové hlídky PČR a ZZS

V rámci tohoto zásahu tak došlo asi k jednomu z největších nasazení složek IZS při střelbě. Celý tento případ byl naštěstí jedinečný a ukázal pro složky IZS, jak ještě lépe spolupracovat při těchto událostech.

Čest památce všem zemřelým a velké díky zasahujícím složkám IZS a zdravotníkům!

Mohlo by se vám také líbit...