V České republice je zdravotnictví na velmi špičkové úrovni, někdy je však potřeba ale pomoci i civilistů, kteří začínají s bojem o život.
V půlce června 2025 měl pan Josef z Jihomoravského kraje obrovské štěstí, neboť díky týmové práci jeho manželky, souseda, policistů, hasičů, záchranářů a následně zdravotníků z Interní kardiologické kliniky FN Brno přežil akutní infarkt myokardu. Na začátku náhlé zástavy oběhu však byla právě manželka pana Josefa.
Manželka pana Josefa po zpozorování prvních problémů ihned zavolala na tísňovou linku 155 a tím začal řetězec přežití. „Naše operační středisko vyslalo v nejvyšším stupni naléhavosti na místo lékařský tým a záchranářskou posádku. Zdravotníci pokračovali v resuscitaci, kterou nejprve prováděla rodina pacienta, soused a policisté, a rozšířili péči. Poté se podařilo obnovit životní funkce staršího muže. Jeho transport do sanitky se uskutečnil kvůli stísněným prostorám za pomoci hasičů prostřednictvím automobilového žebříku přes balkon. Poskytnutí první pomoci ze strany svědků události a souhra složek IZS byla klíčová. Poté zdravotníci odvezli muže k další péči do nemocnice, kde byla završena záchrana života,“ popisuje vývoj události Michaela Bothová, mluvčí jihomoravských záchranářů.

I vy můžete zachránit život!
Po převozu do FN Brno následoval další týmový boj lékařů, sester a dalších zdravotnických pracovníků.
„Pacient byl resuscitován v rámci srdečního infarktu 36 minut, tedy poměrně dlouhou dobu. Záchranka ho během resuscitace převezla na Interní kardiologickou kliniku, kde byl napojen na mimotělní oběh (ECMO). Pacientovo srdce velmi intenzivně selhávalo, z tohoto důvodu byl na podpoře mimotělním oběhem relativně dlouho. Poskytli jsme mu komplexní péči, provedli jsme léčebný zákrok na srdečních tepnách /koronární intervenci/ a implantaci lékového koronárního stentu. Celkový obraz pacienta byl tzv. kardiogenní šok a jeho stav byl tak vážný, že jsme pochybovali o tom, že bychom pána mohli vrátit do normálního života, přesto se to podařilo a jsme za to velice rádi,“ přiblížil péči o pacienta prof. MUDr. Petr Kala, Ph.D., přednosta Interní kardiologické kliniky FN Brno a LF MU.
Tento konkrétní případ z Jihomoravského kraje tak dokazuje, že na začátku záchrany života můžete být i vy! A i díky vám se může podařit zachránit něčí život. Stačí k tomu jen to, abyste si všímali svého okolí a v případě náhlých zdravotních problémů někoho vám blízkého nebo někoho na ulici zavolali na tísňovou linku 155.

Foto: FN Brno