Endoskopie je vyšetření speciálním přístrojem – endoskopem – mající za cíl detailně prohlédnout vnitřní dutiny zrakem.

Krom toho, že při endoskopii lze vidět vnitřní dutiny, lze jednoduchým způsobem odebírat vzorky, které jsou následně odeslány na další vyšetření – například na histologii. S něčím, co můžeme přirovnat dnešní endoskopii, se můžeme setkat již v 19. století. Vůbec první gastroskop (vyšetření žaludku) sestrojil Adolph Kussmaul v roce 1868.

V 80. letech 20. století se již objevovaly první videoendoskopy. Postupně se metody zobrazování vnitřních dutin zlepšily až do takové míry, že za pomoci endoskopie lze vyřešit i některá druhy onemocnění – lze například vyřešit polypy, zastavit krvácení nebo například vytáhnout cizí tělesa.

Endoskopie má svůj důvod!

Asi nejznámějšími druhy endoskopických vyšetření jsou gastroskopie (vyšetření jícnu, žaludku, horní část dvanácterníku) a koloskopie (vyšetření tlustého střeva). Endoskopicky vyšetřovat lze ale například i tenké střevo (enteroskopie) nebo například dolní cesty dýchací (bronchoskopie).

Endoskopie je taková se využívá vždy v indikovaných případech nebo v případech, kdy je potřeba provést preventivní vyšetření (dědičnost onemocnění apod.). V případě, kdy vás tak lékař na některé z vyšetření pošle, rozhodně na něj jděte! Je naprosto lidské, že můžete mít vyšetření strach. S tím vám však mají pomoci lékaři, kteří průběh vyšetření detailně popíšou.

Foto: Nemocnice České Budějovice


Poznámka autora – sám jsem zažil několikrát koloskopické i gastroskopické vyšetření. Osobně mi daleko větší problém dělala gastroskopie, ale případný strach lze řešit i premedikací (uklidňující léky). Rozhodně však nikomu nedoporučuji číst příspěvky na internetu, kde se, při troše hledání, dozvíte samozřejmě ty nejhorší zkušenosti.

Mohlo by se vám také líbit...