Zásahovou jednotku Krajských ředitelství Policie České republiky si někteří lidé (možná i kvůli záměnám v „krimi seriálech“) pletou s Útvarem rychlého nasazení. Jaký je ale rozdíl mezi těmito zdánlivě stejnými útvary? A kde jaké útvary operují?
O zásahové jednotce jednotlivých krajských ředitelství policie byl již jeden článek zveřejněn. Ve zkratce jde o útvar, který je zřízen v rámci Krajského ředitelství policie a není zřízen ve všech krajích. Proto některé ZJ operují ve více krajích – například jde o ZJ KŘP MSK, která vypomáhá ve Zlínském i Olomouckém kraji. Zásahová jednotka kraje tak spadá pod krajské ředitelství a je možné ji vyslat na základě pokynu operačního důstojníka Integrovaného operačního střediska PČR kraje.
URNA, nebo také můžete znát zkratku (URN), je specializovanou složkou spadající pod Policejní prezídium a policejního prezidenta, respektive o nasazení „URNy“ rozhoduje náměstek policejního prezidenta. URNA je celostátním útvarem určeným zejména proti boji s terorismem, únosech osob do obydlí či vozidel a podobně.
Útvar rychlého nasazení tak na rozdíl od zásahových jednotek operuje na území celé vlasti a slouží k ještě více závažným událostem na území republiky. URNA však může být nasazena i v zahraničí v rámci zahraničních opatření.
Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…
Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…
Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…
Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…
Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…
„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…