Automobilový žebřík nebo automobilová plošina je speciální požární technika určená pro technické i hasební práce ve výškách. Výšková technika se pak využívá i k evakuaci osob z výšky nebo také k záchraně zvířat. Stejně tak používají výškovou techniku i hasiči – lezci.
Automobilové žebříky i automobilové plošiny máme u hasičů označeny AZP/AP a za tím dvě čísla – v praxi to vypadá takto – AZ 30, AP 27. Číslo za zkratkou označující techniku určuje výšku, do které je schopna výšková technika zasahovat. Většina výškové techniky pak má možnost i připojení k vodnímu proudu, kdy hasební zásah může probíhat z výšky.
Nejčastěji se u HZS České republiky, případně HZS podniků, stejně tak u některých JSDH obcí či podniků vyskytuje právě výšková technika s dosahem sedmadvacet metrů, respektive třicet metrů. Jsou ale také žebříky i plošiny, které dosahují i do výšky čtyřiceti či více metrů. Také můžeme výškovou techniku rozdělit na techniku, která má tzv. „koš“, a která ji nemá. V koši je pak lepší práce pro hasiče i evakuaci osob.
Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…
Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…
Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…
Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…
Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…
„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…