Když se z článku nebo reportáže dočtete, že namístě zasahovala posádka LZS, velmi pravděpodobně se bude jednat o zásah u osoby se závažnými zdravotními problémy nebo o místo, které je pro pozemní posádky velmi špatně dostupné. Letecká záchranná služba je jakousi „speciální“ posádkou RLP, která má velkou výhodu v rychlosti.

Česká republika je jedna z nejlépe pokrytých zemí posádkami LZS. Na většinu míst vlasti se za příznivých podmínek dostane posádka do dvaceti minut. A tam, kam se do dvaceti minut nedostane, se většinou do té doby dostane pozemní posádka. Ta osobu potřebující akutní pomoc vyšetří, zaléčí a následně může dojít právě k předání osoby na palubu vrtulníku.

V rámci provozu od východu do západu slunce v České republice funguje deset posádek, v noci je pak připraveno zasahovat šest posádek. V době, kdy Českou republiku trápilo velké množství Covid pozitivní pacientů, byly navíc zřízeny dvě posádky určené pro sekundární transporty pacientů C+.

Právě sekundární transporty tvoří část vzletů posádek LZS. Další část zásahů je primárních a nejčastěji je třeba využít rychlosti transportu pacienta do zdravotnického zařízení v případech náhlých zástav oběhu z nejrůznějších příčin, cévních mozkových příhod, popálenin, závažných úrazů, případně pak u polytraumat.

Výhodou posádky LZS je také to, že se může dostat na místa, kam se nedostanou pozemní posádky krajských ZZS. V některých případech dokonce v rámci zásahu probíhá vyzvednutí pacientky/pacienta pomocí palubního jeřábu, případně pak transport v podvěsu na místo, kde posádka LZS, případně pozemní posádka, může přistát/může dojet.

Poměrně zajímavým faktem pro veřejnost může být to, že u většiny posádek LZS v České republiky nejsou záchranáři a lékaři pracující na „letecké“ jen zdravotničtí pracovníci, ale také plnohodnotnými členy posádky z pohledu letového provozu. Záchranář velmi úzce spolupracuje s pilotem a lékař v případě přistávání do otevřeného prostranství „hlídá“ okolí vrtulníku. Stejně tak pilot umí spolupracovat v rámci zdravotnických činností.  

Posádky výjezdových skupin LZS velmi často spolupracují nejen s pozemními posádkami ZZS krajů, ale také se záchranáři z Horské služby České republiky, ale také s leteckými záchranáři HZS krajů. S horskými záchranáři a leteckými záchranáři od hasičů velmi často piloti, zdravotničtí záchranáři a lékaři často cvičí.

Vzpomínkové video na pana pilota Michala Beneše, který dlouhá léta létal pro potřeby LZS u společnosti DSA. Bohužel při jednom z civilních letů zahynul. Vzpomeňme na něj při shlédnutí tohoto videa.

Martin Kramer

Share
Published by
Martin Kramer

Recent Posts

Čarodějnice palte s rozumem, alkohol omezte co možná nejvíce a na benzín zapomeňte úplně!

Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…

11 hodin ago

Hana Podrazká pomohla s nalezením ztraceného seniora, byla oceněna Ztracenou pomněnkou

Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…

1 dnem ago

Cvičení složek IZS na téma „aktivní střelec“ proběhlo na VUT v Brně

Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…

2 dny ago

Ve Šluknově se odehrál „Šluknovský správňák“, soutěž mající za cíl učit děti první pomoc

Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…

2 dny ago

Biohazard týmy ze čtyř krajů společně cvičily v Otrokovicích

Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…

2 týdny ago

Muž upadl na ulici v Chebu, všiml si ho operátor kamerového systému

„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…

2 týdny ago