Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku. Ta významnou měrou přispěla k nalezení a záchraně seniora na Třebíčsku.
Celý příběh začal 30. října 2024 kolem půl čtvrté dopoledne. V té době přijal operační důstojník z Jihlavy na tísňové lince 158 informaci od personálu domova pro seniory v Třebíči. Personál oznámil, že se zpět do domova nevrátil jejich sedmaosmdesátiletý klient. Muž sice chodil na procházky běžně, ale vždy se vrátil do domova na oběd. Tentokrát však na oběd nedorazil.
„Policisté od personálu domova zjistili, že zdravotní stav muže odpovídá jeho věku. Současně zjistili, že u sebe nemá mobilní telefon. Od seniorova syna se pak policisté dozvěděli, že v nedávné době prodělal zápal plic a lékaři mu doporučili omezit fyzickou zátěž. Policisté si byli proto vědomi toho, že v tomto případě se hraje o čas, a to především vzhledem ke klimatickým podmínkám, zdravotnímu stavu seniora, ale také proto, že na konci října se začíná mnohem dříve stmívat a pátrání ve večerních a nočních hodinách bývá vždy mnohem náročnější,“ uvedla mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí KŘP Vysočina.
Bezprostředně od přijetí všech důležitých informací bylo po muži vyhlášeno pátrání. Byly prověřena zdravotnická zařízení, policisté taktéž kontaktovali jeho příbuzné a provedli další důležité úkony – vše bohužel bez výsledku. „Současně jsme cestou sdělovacích prostředků a sociálních sítí požádali v rámci zveřejněné výzvy o pomoc veřejnost. V Třebíči probíhala rozsáhlá pátrací akce, do které byl nasazen také vrtulník Letecké služby Policie České republiky,“ uvedl krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek. Krom státních policistů byli o pátrání informování i strážníci, kteří kontrolovali městský kamerový systém s cílem zjisti pohyb dotyčného muže.
„Deset minut před půl osmou večer jsme na lince 158 přijali oznámení od Hany Podrazské, která projížděla odpoledne přes Třebíč a kolem čtrnácté hodiny údajně muže, po kterém policisté pátrají, spatřila na ulici Rafaelova. Prý ji upoutalo, že šel po silnici, místo toho, aby k chůzi užil chodník. Jeho chůze byla vrávoravá. Když přijela domů a večer se podívala na Facebook, viděla zveřejněné pátrání, proto kontaktovala policisty. Ti si ještě s oznamovatelkou upřesnili směr, kterým muž šel, aby tyto cenné informace předali veliteli pátrací akce. Ten do místa vyžádal policisty se služebním psem. Při úsekovém pátrání prap. Jana Dohnalová z jihlavského oddělení služební kynologie se svým psem Dextrem propátrávala důkladně terén vedle cesty na okraji města a pohybovala se v křovinatém terénu, který končil u brány k zahrádkářské kolonii,“ uvedla mluvčí policie.
Hana Podrazká je osmou oceněnou Ztracenou pomněnkou. Jde o projekt Slávia pojišťovny a Policie České republiky. Tento projekt je zaměřený a problematiku pátrání po ztracených osobách. Cílen tohoto projektu je motivace široké veřejnosti k zapojení se do pátraní po ztracených nebo hledaných osobách. Právě veřejnost totiž mnohdy může pomoc opravdu rychle a také pravidelně pomáhá.
Foto: Policie České republiky
Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…
Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…
Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…
Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…
„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…
Hasiči, policisté, a nakonec i záchranáři mířili v úterý 15. dubna k požáru bytu ve druhém nadzemním…