Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je spojeno také větší množství událostí pro složky IZS. Mnoho práce mají hasiči, policisté, ale také záchranáři, a to zejména ve chvílích, kdy to někdo až moc přežene s alkoholem.
Jak se ale chovat, abychom si poslední dubnovou noc užili a vyhnuli jsme se asistence složek IZS? V první řadě je vždy potřeba si tento večer a noc užít hlavně s rozumem a mírou. Před samotným pálením čarodějnic je dobré ohlásit tuto skutečnost online přes evidenci pálení dostupnou na https://paleni.izscr.cz. Pokud akci spojenou s pálením „zlých“ bytostí nahlásíte takto předem, obejdete se bez příjezdu hasičů, kteří by jeli na nahlášený požár, ze kterého se však „vyklube“ úplně něco jiného.
Nezapomeňte na to, že od 1. března 2025 je zakázáno pálit čerstvé větve, mokré listí nebo vlhkou trávu. Pálit smíte pouze čistý, suchý rostlinný materiál – jde například o dřevo neznečištěné chemickými látkami.
Pokud si poslední dubnový večer a noc chcete užít v klidu a bezpečně, je potřeba dodržovat několik základních, ale za to zásadních, rad. Ohniště volte s rozumem – nejméně padesát metrů od okraje lesa, sto metrů od stohů a také v dostatečné vzdálenosti od budov. Okolí ohniště očistěte od hořlavých materiálů a ohraničte ho nehořlavými materiály.
Hranice jako taková by měla být postavena stabilně, aby nehrozilo její převrácení. Při podpalování hranice zapomeňte na hořlaviny, jako je například benzín. Sledujte počasí – za silného větru nebo sucha oheň nerozdělávejte. U ohně, který budete sledovat, rozhodně nenechávejte samostatně děti. V žádném případě nepřeskakujte oheň. Mějte vždy na blízku připravené hasební prostředky – vodu, písek, případně zeminu.
Ve chvíli, kdy skončí oslava, oheň pečlivě uhaste. Použijte vodu nebo zasypte místo zeminou. Místo opusťte až ve chvíli, kdy se budete stoprocentně jistí, že oheň již nehoří!
Hasiči radí, abyste se raději účastnili hromadně organizovaných akcí, kde je o bezpečnost postaráno. Vyhněte se pokud možno většímu popíjení alkoholu, který snižuje hranice zábran.
Foto: HZS HMP, Schéma: HZS JMK
Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…
Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…
Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…
Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…
„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…
Hasiči, policisté, a nakonec i záchranáři mířili v úterý 15. dubna k požáru bytu ve druhém nadzemním…