Na území Olomouckého kraje se nachází hned několik jeskyních komplexů, se kterými se může pojit i možná pomoc složek IZS návštěvníkům těchto tajemných míst. Pro hasiče – lezce jsou jeskyní komplexi jistou záchranářskou výzvou.
Aby byli hasiči na tyto zásahy připraveni, probíhají nejrůznější výcviky. Jeden takový mají za sebou lezci z centrálních hasičských stanic Jeseník a Šumperk. Hasiči vyrazili do speleologického trenažerů, jenž je součástí Moravského krasu.
„V jeskynním systému s podzemní řekou, kde nám dělali společnost jen netopýři, si šumperští a jeseničtí hasiči-lezci vyzkoušeli záchranu zraněného speleologa. Ze 40 metrů pod zemí jsme jej ve speciálních nosítkách SKED hlubokým komínem vytahovali pomocí lanových technik na sluneční světlo,“ uvedla k výcviku por. Mgr. Lucie Balážová, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje.
Další den výcviku se hasiči přesunuli do katastru obce Vír, kde probíhal výcvik na ferattové cestě Horní vyhlídka. Námětem byla záchrana vysíleného a podchlazeného turisty, který nemohl již pokračovat ve výstupu.
Hasiči mu nejdříve měli zajistit tepelný komfort, následně jej uložili do speciálních nosítek a v nosítkách za pomoci lanových technik dostali do bezpečí na pevnou zem. „Hasiči si tak vyzkoušeli hned několik obtížných scénářů, kdy zachraňovali osoby jak z hloubky, tak z výšky. Při obou záchranných misích čelili klimaticky nepřiznivým podmínkám. V případě podzemních systémů pak práci záchranářů při ostrých zásazích ztěžují další faktory, a to úzké prostory, málo místa pro vybavení, složitá orientace v členitých chodbách, nedostatek kvalitních kotevních míst pro lana, tma, všudypřítomné vlhko a kluzko, délka zásahu a neuvěřitelně fyzicky náročný pohyb v úzkých chodbách,“ dodala mluvčí Balážová.
Zásahy ve stíněných a spletitých jeskyních komplexech jsou pro hasiče náročné nejen fyzicky, ale také psychicky. Hasiči musí být neustále ve střehu, musí využívat kreativitu a své taktické myšlení.
Foto: HZS Olomouckého kraje
Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…
Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…
Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…
Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…
Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…
„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…