Aktuálně

Tři lezecké skupiny s horskými záchranáři zachraňovaly osoby ze zaseknuté lanovky v Telnici

Hasiči, horští záchranáři, policisté i Inspektor provozu ZZS Ústeckého kraje zasahovali u zaseknuté lanovky ve ski areálu v Telnici nedaleko Ústí nad Labem.

Událost byla na tísňovou linku hasičů oznámena minutu před 15:00 v pondělí, 20. ledna. Operační důstojník vyhlásil ihned poplach profesionálním hasičům ze stanic Ústí nad Labem, Teplice a Petrovice. K místu navíc vyslal i dobrovolnou jednotku JSDH Telnice.

Krom hasičů na místo vyrazily i hlídky Policie České republiky a záchranáři Horské služby České republiky, kteří na místě byli téměř okamžitě. Z preventivních důvodů k místu vyrazil i Inspektor provozu ZZS Ústeckého kraje. Na lanovce, která se z technických důvodů zastavila, bylo třicítka lyžařů.

Vrtulník zasahovat nemohl, pomohli hasiči a horští záchranáři

Z důvodu špatné viditelnosti v oblasti zásahu nemohl na místo vzlétnout policejní vrtulník, který by pomáhal s evakuací osob. Velitel zásahu na místo události postupně nechal vyslat ještě profesionální hasiče z CHS Chomutov, Děčín a Žatec, stejně tak k místu vyrazili ještě dobrovolní hasiči z JSDH obcí Košťany, Stebno – Podlešín a Libouchec.

Velitel zásahu rozhodl o nasazení tří lezeckých skupin, které, společně se členy Horské služby ČR, zachránily celkem deset osob za pomoci lanové techniky. Dvacet lidí zvládlo z lanovky slézt vlastními silami za asistence hasičů a horských záchranářů.

Hasiči připravili v místě pro lyžaře stan, který však nakonec nebyl využit. Záchrana osob z výšky totiž byla velmi rychlá. Již v 16:23 byl velitelem zásahu proveden závěrečný průzkum za pomoci čtyřkolky, kdy na KOPIS HZS Ústeckého kraje oznámil, že lanovka je prázdná.

Cvičení dělá mistry

Již zmíněná spolupráce s horskými záchranáři je na takové úrovni, že sami i společně s hasiči cvičí takovéto zásahy. Na obdobné situace se JPO nepřipravují však jen v zimě, ale také v létě, kdy probíhají nejrůznější cvičení i školení.

Samostatnou kapitolou jsou pak již zmínění hasiči – lezci nebo členové lezeckých družstev. To jsou de facto „Spider-Mani“ v hasičském. Krom „obyčejné“ hasičské práce se totiž věnují i specializaci, která souvisí s prací ve výškách i hloubkách. A právě tito hasiči pravidelně cvičí nejen na lanovkách, ale také na skalách a podobně.

V každém kraji pak jsou hasiči lezci a také lezecká družstva. Z těchto družstev se pak rekrutují i letečtí záchranáři, kteří spolupracují s AČR, LS PČR či s LZS jednotlivých krajských ZZS při záchraně osob z výšky.  

Foto: HZS Ústeckého kraje a Horská služba ČR

Martin Kramer

Recent Posts

Čarodějnice palte s rozumem, alkohol omezte co možná nejvíce a na benzín zapomeňte úplně!

Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…

10 hodin ago

Hana Podrazká pomohla s nalezením ztraceného seniora, byla oceněna Ztracenou pomněnkou

Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…

1 dnem ago

Cvičení složek IZS na téma „aktivní střelec“ proběhlo na VUT v Brně

Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…

2 dny ago

Ve Šluknově se odehrál „Šluknovský správňák“, soutěž mající za cíl učit děti první pomoc

Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…

2 dny ago

Biohazard týmy ze čtyř krajů společně cvičily v Otrokovicích

Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…

2 týdny ago

Muž upadl na ulici v Chebu, všiml si ho operátor kamerového systému

„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…

2 týdny ago