Ze života složek IZS

V Ostrově v Karlovarském kraji vyrostla již 247. hasičská stanice HZS České republiky

Od 1. ledna 2024 bude v České republiky uvedena do provozu již 247. hasičská stanice – hasiči však z této stanice zatím nevyjíždí k zásahům. Oblast v okolí Ostrova v okrese Karlovy Vary posílí stanice typu P2.

Krom „malé a velké“ cisterny na této stanici, kde má sloužit šest příslušníků na jedné směně, bude k dispozici právě zde i auto „dronařů“. Financovat projekt se podařilo díky Fondům Evropské unie. Do budoucna by v areálu měli sídlit i záchranáři a dobrovolní hasiči. Více již v tiskové zprávě HZS Karlovarského kraje.

Novostavba stanice HZS Ostrov – výstavba stanice HZS Karlovarského kraje s důrazem na řešení pandemie Covid-19 a odolnost vůči změnám klimatu

Projekt je vedený pod číslem CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_119/0016812, a to z programu Integrovaný regionální operační program, specifický cíl REACT-EU.

Z financování projektu vyplívá, že celkové realizované výdaje projektu jsou necelých  84,5 mil. Kč, z toho způsobilé výdaje jsou 68 200 000,00 Kč, přičemž 85 % způsobilých výdajů je spolufinancováno ze strukturálního fondu EU (ERDF), tedy 57 970 000,00 Kč. Zbývajících 15 % způsobilých výdajů je podíl financování ze státního rozpočtu, konkrétně 10 230 000,00 Kč. Nezpůsobilé výdaje jsou cca 16,3 mil. Kč, financováno rovněž ze státního rozpočtu. Samotná výstavba objektu stanice (bez vedlejších nákladů) je necelých 82,5 mil. Kč (způsobilé a nezpůsobilé výdaje).

Dne 27.11.2023 začalo předávání stavby, probíhalo vypořádání vad a nedodělků, dne 5.12.2023 byla předána stavba bez vada a nedodělků. V prosinci 2023 bylo započato dokladování dokumentů pro kolaudační řízení. Aktuálně probíhají závěrečná finanční vypořádání aktivit projektu a fakturace. Projekt končí dne 31.12.2023.

Hlavní cíl projektu

Cílem aktivit specifického cíle 6.1 REACT-EU je posílení odolnosti, vybavenosti a připravenosti základních složek IZS tak, aby mohly lépe reagovat na dopady krize související s pandemií Covid-19.

Cílem projektu je posílení odolnosti, vybavenosti a připravenosti HZS Karlovarského kraje (HZS ČR) coby základní složky IZS především při řešení dopadů krize související s pandemií Covid-19, ale i při řešení dalších druhů mimořádných událostí, a to vybudováním nové stanice HZS Ostrov (nová dislokace), která v současné době chybí v rámci plošného pokrytí jednotkami PO v Karlovarském kraji. Splněním cíle projektu by došlo k posílení HZS Karlovarského kraje o jednotku PO. Přínosem projektu je vyřešení nedostatku bezpečného a kapacitně odpovídajícího zázemí potřebného při řešení různých druhů krizových situací a mimořádných událostí, vč. např. mimořádných událostí z důvodů pandemie Covid-19 a změn klimatu. Realizace projektu, tj. vybudování stanice Ostrov HZS Karlovarského kraje v nové dislokaci (lokalita Ostrov), zajistí podmínky pro rychlý výjezd složek IZS k mimořádné události, přijatelnou reakční dobu pro efektivní nasazení složky IZS u mimořádných událostí, umožní odpovídající péči o zásahovou techniku, vytvoří podmínky p

Cíle projektu bude dosaženo vybudováním nové (dosud chybějící) stanice HZS Ostrov, a tím posílením HZS Karlovarského kraje o jednotku PO, dojde k posílení odolnosti, vybavenosti a připravenosti HZS Karlovarského kraje (HZS ČR) coby základní složky IZS při řešení dopadů krize související s pandemií Covid-19. Projekt řeší nedostatek bezpečného a kapacitně odpovídajícího zázemí potřebného při řešení různých druhů krizových situací a mimořádných událostí, vč. např. mimořádných událostí z důvodů pandemie Covid-19 a změn klimatu, tím, že dojde k posílení HZS Karlovarského kraje o novou stanici (Ostrov), a tím o jednotku PO, která posílí ostatní jednotky v rámci HZS Karlovarského kraje nejen při řešení úkolů stanovených zákonem, ale i při řešení činností nad rámec zákona spojených s dopady pandemie Covid-19. Realizace projektu, tj. vybudování stanice Ostrov HZS Karlovarského kraje v nové dislokaci (lokalita Ostrov), zajistí podmínky pro rychlý výjezd složek IZS k mimořádné události, přijatelnou reakční dobu pro efektivní nasazení složky IZS u mimořádných událostí, umožní odpovídající péči o zásahovou techniku, vytvoří podmínky pro činnost složek IZS a zároveň umožní dostatečnou odolnost vůči účinkům mimořádných událostí způsobených změnou klimatu.

Foto: HZS Karlovarského kraje

Text: autor a HZS Karlovarského kraje

Martin Kramer

Recent Posts

Čarodějnice palte s rozumem, alkohol omezte co možná nejvíce a na benzín zapomeňte úplně!

Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…

16 hodin ago

Hana Podrazká pomohla s nalezením ztraceného seniora, byla oceněna Ztracenou pomněnkou

Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…

1 dnem ago

Cvičení složek IZS na téma „aktivní střelec“ proběhlo na VUT v Brně

Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…

2 dny ago

Ve Šluknově se odehrál „Šluknovský správňák“, soutěž mající za cíl učit děti první pomoc

Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…

2 dny ago

Biohazard týmy ze čtyř krajů společně cvičily v Otrokovicích

Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…

2 týdny ago

Muž upadl na ulici v Chebu, všiml si ho operátor kamerového systému

„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…

2 týdny ago