Jen pár stokorun stačí k tomu, aby došlo k záchraně něčeho, co se penězi nedá ani vyčíslit – lidského života. Neviditelný zabiják Oxid uhelnatý (CO) je neviditelný zabiják bez zápachu, proti kterému se dá poměrně jednoduše bojovat – stačí mít čidlo proti úniku CO v domácnosti.
Oxid uhelnatý začne objekt zamořovat při nedokonalém spalování. Jeho zákeřnost tkví v neviditelnosti a v tom, že je bez zápachu. Po vdechnutí se začne složka jedovatého plynu vázat na hemoglobin, díky kterému dochází k putování kyslíku z plic do tkání. Otava postupuje velmi rychle a končí, bohužel, v některých případech smrtí.
V první řadě je na místě zdůraznit, že všude, kde dochází k topení, k práci s elektrocentrálami apod., má být dostatečně zajištěný odvod výparů z těchto přístrojů. Pakliže tomu tak není, jde se otravě naproti. Příznaky při otravě jsou mírná porucha koncentrace, bolest hlavy, závrať, motání hlavy, zvracení, dušnost, v horším případě pak zmatenost, úporná bolest hlavy, křeče.
Při takových potížích, a pokud je to možné, opusťte místo, kde se tyto stavy dějí, a volejte tísňovou linku 155! Pokud je ta možnost, jděte na čerstvý vzduch. Opustit zamořený prostor je tou hlavní první pomocí. Po dojezdu posádky/posádek ZZS, patrně přijedou i hasiči, pokud operátorka/operátor rozpozná otravu oxidu uhelnatého, vám záchranáři přiloží na prst pulzní oxymetr, jenž ukazuje hladinu okysličení krve. Téměř ihned vám bude nasazena i kyslíková terapie. Pakliže dojde k těžké otravě, budete směřováni do jedné z několika hyperbarických komor.
Krom zmíněné prevence o dva odstavce více je skvělé pořídit i čidlo, které hlídá hodnoty oxidu uhelnatého, případně funguje i proti kouři. Stojí pár set korun, ale dokáže zachránit lidský život! Každý rok takové otravy vznikají a každý rok kvůli otravě oxidem uhelnatým někdo umírá.
Nebuďte to vy, někdo z rodiny nebo někdo známý – pořiďte jako skvělý vánoční dárek právě čidlo proti oxidu uhelnatému!
Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…
Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…
Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…
Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…
Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…
„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…