TANR – telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace – čtyři písmena, čtyři slova. Zachránkyně/zachránce a operátorka/operátor na tísňové lince 155, a také trochu štěstí. Tak právě i díky zmíněnému desítky, možná i stovky tisíc lidí, u kterých došlo k náhlé zástavě oběhu, stále žijí.
TANR spadá pod TAPP (telefonicky asistovaná první pomoc), kdy operátorka/operátor přímo instruuje volající/ho v poskytování kardiopulmonální resuscitace – TANR je tak prováděna při náhlé zástavě oběhu (NZO). Laická resuscitace je totiž základem návratu k vědomí, kdy v některých případech dochází dokonce ještě před příjezdem posádek ZZS k návratu do plného vědomí – avšak nedochází k tomu často. Důležité však je to, že čím dříve se začne s resuscitací, tím větší je šance k obnově základních životních funkcí.
Dle studií, které byly publikovány MUDr. Ondřejem Fraňkem v publikaci Manuál dispečera zdravotnického operačního střediska, z Prahy a Stockholmu, je díky TANR se zvyšuje šance na přežití až o padesát procent. Pamatujte tak, že díky jednomu telefonátu a vaší aktivitě můžete někomu až o padesát procent zvýšit šanci k přežití – a vědomí toho, že jste zachránili lidský život, je velmi příjemné!
Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…
Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…
Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…
Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…
Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…
„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…