Hromadné postižení osob – tři slova, které nemají rádi záchranáři a zdravotníci ve všech rovinách přednemocniční neodkladné péče i péče v nemocnicích.
Hromadné postižení osob se ale nepoužívá jen u mimořádných událostí, kdy dojde ke srážce autobusu s osobním automobilem, ke srážce dvou vlaků nebo letadla do obydlené oblasti, ale také v situacích, kdy dojde k otravě velkého množství osob. Jedná se zkrátka o situaci, kdy je na místě události větší počet zraněných osob/osob s náhlým zhoršením zdravotního stavu.
První náročnou práci mají ženy a muži na zdravotnických operačních střediscích (ZOS – místo, kde dochází k příjmu tísňových hovorů na linku 155), kam přijde informace o události. Operátor/dispečer případně vedoucí směny (každý kraj to má trochu jinak) se musí rozhodnout, kolik posádek na místo vyšle. Po příjezdu první posádky na místo události je upřesněna situace, podání informace na ZOS a vyžádání si dalších sil a prostředků, případně upřesnění, že další síly a prostředky nejsou třeba.
Posádky ZZS pak na místě postupují ne dle standardních postupů v rámci PNP (postup urgentní medicíny), ale postupu medicíny katastrof. O tom ale bude samostatný článek věnovaný postupu při HPO a vyhlášení traumaplánu.
Poslední dubnová noc, také známá jako Filipojakubská, je každoročně spojena s pálením čarodějnic, a s tím je…
Vůbec první ocenění Ztracená pomněnka v Kraji Vysočina bylo předáno Haně Podrazkové z Myslibořic na Třebíčsku.…
Na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně proběhl 23. dubna cvičný zásah na téma aktivního…
Záchranáři, hasiči, Český červený kříž i Městská policie Varnsdorf se účastnili akce „Šluknovský správňák“, kterou…
Policisté, hasiči a záchranáři z biohazard týmů Zdravotnické záchranné služby Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského…
„Velkého bratra“ v podobě kamer můžete nalézt ve velkém množství českých měst. Ve většině případech tyto…